"Yunuslar tutsak edilmemeli"

2011-12-26 03:13:00

 

Muğla'nın Güvercinlik köyündeki parktan getirilen 4 yunusun, Kaş'ta yunusların gösteri amaçlı kullanıldığı tespit edilerek kapatılan merkeze konulması çevrecilerin tepkisine neden oldu.
 
 
Yunusların kapalı haldeki yunus parkına gönderilmesiyle ilgili ''Yunuslara Özgürlük Platformu'' ve Kaş Çevre Platformu öncülüğünde Kaş Belediyesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Kaş Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Eriş, dernek olarak oy birliğiyle aldıkları kararla Kaş'ta yunusları istemediklerini, yunussuz da turizm yapılabileceğini dile getirdi.
 
SAD-DEMAG temsilcisi Ozan Veryeri de ulusal mevzuata göre bilimsel araştırmalar dışında herhangi bir amaçla deniz canlılarının doğal ortamdan alınması ve ticari amaçla kullanılmasının mümkün olmadığına dikkati çekti. Veryeri, mevzuatta yunusların ne tür kafeslerde tutulması ve standartlarının ne olması gerektiğinin de yazılı olduğunu vurguladı. Veryeri, ''Yunuslar ve Akdeniz fokları üzerine yaptığımız araştırmalar sonucunda esaret altına alınan memelilerin kafese girdikleri andan itibaren kısa zaman içerisinde öldüklerini söyleyebiliriz. Kafese girdikten sonra yeniden rehabilite edilmiş ve doğaya tekrar geri döndürülebilmiş yunus yok'' dedi.
 
Toplantıyı Whale Turizm Şirketi adına izleyen Erhan Sarıcaoğlu ise parkın Kaş'a olumlu hizmetlerde bulunacağına inandıklarını kaydederek, kapatılan parkın turizme sağladığı katkıları anlatarak toplantıdan ayrıldı.
 
Bu sırada Sarıcaoğlu, toplantıda kendisinin izinsiz fotoğrafını çektiği gerekçesiyle ''Yunuslara Özgürlük Platformu'' üyesi İngiliz Nichola Champan'ı polise şikayet etti. Şikayet üzerine Nichola Champan'ın polislerce ifadesine başvurmak üzere Kaş Emniyet Müdürlüğüne götürülmesi üzerine toplantı sona erdi.
 
Sarıcaoğlu, daha sonra şikayetinden vazgeçti.
 
Öte yandan Kaş Çevre Platformu üyeleri tarafından Kaş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bilgi edinme birimine verilen dilekçeye gelen cevapta ise merkezde yapılan denetimlerde tel kafesler içinde 4 yunus bulunduğunun tespit edildiği bildirdi. Açıklamada, yunusların Bodrum'un Güvercinlik köyünden Kaş'a taşındığı ve işletmenin Kaş Mal Müdürlüğünce 18 Ocak 2011 tarihli noter sözleşmesiyle yunus ve fok balığı gösteri merkezi olarak Whale Turizm Ticaret Limited Şirketi adına Petr Karakachev'e kiraladığının, işletmenin herhangi bir kurumdan alınmış işyeri açma ve çalışma ruhsatının bulunmadığının da tespit edildiği kaydedildi.
 
Muğla'nın Bodrum ilçesinde 6 yıl faaliyet gösteren ve ''West'', ''Doğa'', ''Ada'' ve ''Ada 1'' adlarında 4 yunus yer alan gösteri parkı, çevrecilerden tepki almış ve yabancı basın organlarında da ''yunusların parklarda tutsak edildiği'' ve ''yunuslara işkence yapıldığı'' yönünde haberler yer almıştı.
 
Son olarak 4 yunus geçtiğimiz günlerde Kaş'ta daha önce kapatılan bir merkeze taşınmış, Bodrum'daki yunus parkı yetkilileri ise yunusların bakım çalışması nedeniyle Kaş'a gönderildiğini ve iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirmişlerdi.
 
AA
Kaynak: Ntvmsnbc

0
0
0
Yorum Yaz