Sorum(n)lu vatandaş - belediye ilişkisi...

2008-02-11 02:28:00

 

İNSANLARIN TAHAMMÜLSÜZLÜKLERİNİN FATURASI

HAYVANLARA ÇIKARILIYOR

 

Son günlerde Türkiye'nin birçok ilinden bizlere ulaştırılan hayvanlarla ilgili haberler ve bilgiler, vatandaşların sokak hayvanlarına ne denli tahammülsüz olduklarını ve giderek bu tahammülsüzlüğün boyutlarının arttığını kanıtlıyor. Ardı arkası kesilmeyen haberler, ülkemizde sistemli bir imha emri verilip verilmediği konusunda akıllarımızda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor.

 

HAYVANLARIN ÖLDÜRÜLMELERİ İÇİN

BİR ŞİKAYET YETERLİ

 

En basitinden, hayvanların seslerinden rahatsız olan bir vatandaş hemen belediyeye ihbar amacıyla telefona sarılıyor ve büyük bir merakla sonucu ne zaman alacağını bekliyor. Bu sorumlu (!) vatandaş, belediye ekipleri gelip hayvanları yerlerde sürükleyip toplama aracına attığında ise adeta gözleri parlıyor, çünkü artık rahat bir şekilde uyuyabileceğini zannediyor. Yoğun şikayetleri sonucunda toplattırdığı, belediyenin toplama kampına gönderttiği, öldürttüğü hayvanların yerine yeni hayvanlar geldiğinde hiç düşünmeden eline tekrar telefonu alıyor, belediyeyi arıyor ve hayvanları göz önünden yokettiriyor. Bununla da kalmayıp hayvanlara "haşere" ya da "zararlı" gözüyle bakıp, onları ortadan kaldırttığı için kendi ile gurur duyuyor, belediye tarafından önemsendiği için kendini iyi hissediyor.

 

SORUMLULUK MU, YOKSA SORUNLULUK MU?!

 

Bu şikayetçi sorum(n)lu vatandaş, her defasında şikayet etmeyi akıl edebiliyor, ama bir defa bile o toplattırdığı, belediyelerin hayvan hapishanelerine tıktırdığı hayvanların yerine yeni hayvanların gelebileceğini akıl edemiyor. Ve bu kısır döngü devam ediyor: Yiyecek bulma umuduyla mahallelere yerleşen hayvanlar bir telefon ihbarıyla alınıp haklarında gereken yapılıyor.

 

Mevcut oylarına yeni oylar katma uğruna bu belediyeler, her zaman sorum(n)lu vatandaşın şikayetini değerlendiriyor, şikayete konu olan, tek amacı "aç karnını doyurmak olan" hayvanları aşılama - kısırlaştırma kandırmacasıyla alıyor ve bu alınan çoğu hayvan geri gelmiyor, kaybediliyor. Anne, yavru, hamile, sakat demeden toplanan bu hayvanlar akıbetleri belli olmaksızın ya belediye barınaklarına hapsediliyorlar ya da kasti olarak yiyecek bulmaları imkansız olan ormanlık bölgelere terkediliyorlar.

 

İKİ ÖRNEK...

 

Son günlerde hayvanlara yapılan insanlık dışı müdahalelerle ilgili olarak size iki örnek vermek istiyoruz:

 

İBB : Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, şu anda tüm enerjisini İstanbul'un dört bir yanından köpek toplama işine ayırmış durumda. Şikayete konu olan bölgelerdeki hayvanlar fiziksel durumlarına bakılmaksızın belediye barınaklarına götürülüyor. Hastalıklara ve soğuk havaya karşı son derece korumasız olan yavrular bile bu barınaklarda tutuluyor. Sizce neden?!

 

- İBB Hasdal Barınağı'na ne amaçla getirildikleri belli olmayan anne köpek ve yavruları -

 

- İBB Hasdal Barınağı'na getirilmiş olan kaşektik bir sokak köpeği. Kaşektik olmasına rağmen bu sokak köpeği de kısırlaştırılmış -

 

- İBB Hasdal'dan başka bir anne ve yavruları. Diğer yetişkin köpek bölmelerinin yanında ve onlarla aynı şartlar altında tutuluyorlar. Sizce soğuk ve hastalık riski altında ne kadar yaşayabilecekler? -

 

Yandan açılarak yapılmış olan kısırlaştırma operasyonlarının operasyon sonrasında ciddi komplikasyonlara neden olduğu bilinmekte. Sokaklardan alınan hayvanların apar topar operasyona alınması ve operasyon sonrasında da hiç bilmedikleri yerlere atılmaları onlar için bir çözüm olabilir mi? -

 

Sarıyer Belediyesi: Belediye yönetiminin hayvana karşı önyargılarından ve vatandaşına hizmet götürme tutkusu ile (!) anneleri, yavruları, yaşlıları hiçbir zararları olmadıkları halde (zararları olsa bile çözüm, ASLA sürgüne göndermek, öldürmek, yoketmek değil) yiyecek bulamayacakları ormanlık bölgeleri terkedip bu hayvanların dolaylı olarak ölmelerine yol açıyorlar. Bazı hayvanları ise Kısırkaya'daki barınaklarına götürüyorlar. Gönüllü girişi yasak olduğundan içeride ne gibi bir işlem yapıldığı tam olarak bilinmiyor.

 

Oylarımızla seçilmiş olan, kendilerini hayvanlar üzerinde tek karar ve yargı mercii olarak gören bu yerel yönetimlere sormak istiyoruz. Hayvanların sorunlarına neden kalıcı bir çözüm yolu getirmek yerine yıllardan beri imha politikalarından vazgeçmeden, büyük bir kararlılıkla bu hayvanları yoketme yolunu seçiyorlar? Bizlerle aynı dünyayı yaşamaya mahkûm edilmiş hayvanları çeşitli yollarla öldürerek, sürgüne yollayarak, ölüm kampına dönüştürülmüş barınaklara hapsederek (ki çoğu zaman yaşatmaktan ziyade bu barınaklarda ölmeleri bekleniyor)  yokedebileceklerini düşünmeleri bu yöneticilerin "canlı" kavramına bakış açılarını açıkça ortaya koymuyor mu? Toplumun tahammülsüz kesimlerince istenmedikleri için bu hayvanlara çözüm olarak ölümü reva gören yöneticilerden ne gibi bir hizmet beklenebilir?

 

Şu anda bu iki yerel yönetim de birçok kanun maddesini ihlal etmekle birlikte işledikleri suçlara her gün bir yenisini eklemeye devam etmektedir. Yerel yönetimlerin yanlış bakış açıları ve önyargıları sonucunda edindikleri imha politikasından DERHAL vazgeçmelerini talep ediyoruz. Bu toplumda, sokakta yaşayan hayvanlar "sorun" olarak nitelendirildiği sürece herhangi bir kalıcı çözüm yolunun bulunmasının olanaksız olduğunu, öldürmenin ve hayvanlara yönelik her türlü şiddet içeren hareketin hiçbir zaman çözüm yolu olmadığını ve asla olamayacağını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Hak ihlallerinin son bulması için girişimlerimiz ve çözüm arayışlarımız devam edecektir.

 

LÜTFEN...

 

Belediyeler tarafından sistemli bir şekilde uygulanan bu imha politikasına sizler de tepkinizi gösterin. Sokağınızdaki hayvanlara sahip çıkın, toplatılan hayvanların takipçisi olun. Aniden kaybolmaları durumunda belediye barınaklarında hayvanlarınızı arayın, sadece "insan" odaklı düşünce yapısına sahip olan yerel yönetimlere bu hayvanların sahipsiz olmadıklarını hatırlatın.

 

Gerekli olabilecek adresler:

 

İBB Başkanı Kadir Topbaş: baskan@ibb.gov.tr

İBB Sağlık Daire Başkanı Mehmet Yıldırım: myildirim@ibb.gov.tr
İBB Veteriner Hizmetleri Müdürü Hasan Gençdal: hasan.gencdal@ibb.gov.tr
Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün: yusuftulun@sariyer.bel.tr
Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü: veteriner@sariyer.bel.tr
Sarıyer Belediye Başkanlığı: ozelkalem@sariyer.bel.tr

0
0
0
Yorum Yaz