İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni KINIYORUZ !

2009-10-17 15:12:00
 
 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi hayvan toplama ekipleri, kuduz karantinası altında olan Habipler'den toplamış oldukları irili, ufaklı köpekleri kendi barınakları olan Hasdal Geçici Bakımevi'ne getirir ve tamamını aynı kafese koyar.  (İBB, bu yaptığıyla zaten amacını belli etmiştir.)

Barınağa getirilenlerden bir yavru köpek, belediye barınağında gönüllü olarak çalışan bir hayvansever tarafından diğer büyük köpeklerce parçalanabileceği endişesiyle alınır ve barınakta mevcut olan diğer yavru köpeklerin yanına konulur. Yeni bölmesinde yaşıtlarına kavuşan yavru, hemen arkadaşlarıyla oynamaya başlar, onları da oyuna katmak için elinden geldiğince çırpınır, henüz belediye barınağının ne demek olduğunu bilmez. Bu yavru köpekte, görünürde ya da hissedilebilir şekilde herhangi bir hastalık belirtisi veya anormallik yoktur. Gayet sağlıklı bir şekilde yemeğini yemeye, arkadaşlarıyla oynamaya devam eder ve yaşamını sürdürür, ama yaşamı beklediği kadar uzun sürmeyecektir. Çünkü, senaryo çoktan yazılmıştır. Belediyeye ekstra yük bindiren tüm köpeklerden ve belediyeye göre, barınağa gelip belediyenin işini bozan ve her şeye burunlarını sokan hayvanseverlerden kurtulmak istenmektedir.

Barınakta çalışan görevliler, kuduz karantinası altındaki bölgeden aldıkları bu yavrunun, arkadaşlarından birkaçını ısırdığını gördüklerini, -ki yavru köpekler birbirleriyle oynarken çok rahat birbirlerini ısırabilirler- yavrunun ısırdığı köpeklerin de anormalleştiğini ve salya akıttığını iddia eder (Yanındaki köpek, kuduz olsa bile anında salya akıtmaya başlaması kuduz hastalığının seyrinden ötürü mümkün değildir) Bunun üzerine, görevliler yavruyu diğerlerinden ayırarak başka bir bölmeye koyar. Burada muhtemelen kötu muamele ve tecritten ötürü morali bozulup yemeğini yememeye başlayan yavru, ertesi gün ölü şekilde bulunur. Belki de diğer köpekler arasından alınırken tekmelenmiş, boynundan kıskaçla kaldırılıp diğer tecrit odasına atılmıştır.

Yavru köpeğin ölüsü, Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderilir. Enstitüden gelen raporda, ölen yavrunun kuduz olduğu yazar, yani beklenen cevap alınmış ve hayvanların öldürülmesi için gereken belge elde edilmiştir. Ölen yavru ile aynı bölmeyi paylaşan, onunla temas ettiği düşünülen tüm köpekler öldürülecektir. Her gün onların bakımını yapan, onları seven, gözeten hayvansever gönüllüden bu hayvanları karantina amacıyla bir yere toplaması istenir.  Gönüllü hayvansever de aldatılmıştır.

16 Ekim sabahı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi veteriner hekimleri, kendi ifadelerine göre 28 (bazen de 27), gönüllülerin ifadelerine göre 55 yavru köpeği kendi yöntemleriyle öldürmüş (ayrıca bu özel yöntemlerin açıklanmasını istiyoruz), İBB yetkililerinin bu insanlıkdışı uygulamaları hakkında kişi ve kurumları bilgilendiren hayvansever gönüllülerin kartları iptal edilerek barınağa girişleri engellenmiştir.

Bu vahşetin sorumlularını KINIYORUZ !
 
Verecekleri cevapları bilmemize rağmen, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında İBB'ye yönelttiğimiz soruların cevaplarını bekliyoruz !.. 
 
Katliamları meşrulaştıran 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanunu ve uygulama yönetmeliği değiştirilsin !

0
0
0
Yorum Yaz