İ.Ü. Veteriner Fakültesi, yaralı tilkimizi kaybetti

2010-04-02 17:03:00

24.02.2010 tarihinde, sağlık durumu çok kötü olan kazazede bir tilkiyi Maslak'taki İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün karşısında  bulmuştuk. Bu bahtsız kazazede tilkinin hikayesini bu linkten okuyabilirsiniz: http://hyhkd.blogcu.com/sehrin-gobeginde-kazazede-bir-tilki/7235759

Yaralı tilkiyi ilkyardım müdahalesi için İstanbul Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Cerrahi Bölümü'ne götürmüştük. Kırık operasyonuna alınması için genel durumunun operasyon için daha elverişli hale gelmesi bekleniyordu. 2 Mart günü ameliyata alınan tilki, üniversitede yatılı hasta olarak kalmaya devam etti. İlk günden itibaren dikkatimizi çeken bakımındaki aksamalar ve uygunsuz şartlara rağmen tarafımıza teslim edilmedi, sadece beslenmesini sağlamamız istendi. Her gün ziyaretine gidip günlük temizliğini yapıyor, beslenmesini sağlıyorduk. Ancak, her gittiğimizde kaplarında ne su, ne de yemek bulabiliyorduk. Tilkinin, hiçbir bakım standardına uymayan bir ortamda kalmasını uygun görmediğimizden, gereken bakım koşullarının ve ilginin sağlanarak tarafımızca bakılması yönündeki tüm sözlü ve yazılı başvurularımız reddedildi. Birçok haktan mahrum bırakılarak tutulduğu hastanede yaşamaya mahkum edildi. 

30.03.2010 günü, tilkiyi yine ziyarete gittiğimizde kafesinin kapısını açık bulduk, yattığı kafes boştu. Fakültedeki tüm aramalarımız sonucunda ve tilkiyle ilgili kişilerin verdiği cevaplarla yaralı tilkinin bir şekilde kaçırıldığını/kaybedildiğini öğrendik.  

Ameliyat edilmesi üzerinden sadece 28 gün geçmiş, vücudunun yarısı traşlı, yani tüysüz, çok sayıdaki kırıklarındaki metal pimler henüz çikarılmamış ve tamamen iyileşmesine daha en az 3 ay vardı. 

Üniversitenin bu sorumsuzluğuyla ilgili Başsavcılık, Rektörlük, Dekanlık, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın tüm ilgili birimlerine gereken başvuru ve şikayetler yapıldı. Tüm aramalarımıza ve gayretlerimize rağmen ne yaralı tilki, ne de onu kaçıran bulunabildi. Fakülte yetkilileri ise suskunluğunu koruyor. 

0
0
0
Yorum Yaz