HYHKD'de Geçtiğimiz Aylar...

2009-07-25 22:46:00

Bacağı ikiye bölünmüş olan yavru köpek iyileşti.Derneğimize ulaşan hayvanseverler, 2 gün önce gece 02.00 sularında bir aracın bu yavru köpeğe çarpıp kaçtığını, köpeğin 2 gün boyunca bir taş oyuğunun içinde saklandığını söylediler. Yavru köpeği saklandığı yerden alarak kliniğe götürdük.

Fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi gecikmiş bir vaka olarak yavrunun sağ arka bacağı ikiye bölünmüş durumdaydı. Kemiği dışarıdaydı, ciddi bir doku kaybı vardı. Ameliyata alınan yavru, geç de olsa toparlanarak iyileşti. Uzun yıllar boyunca yaşamını paylaştığı eski köpeğini yeni kaybeden bir üyemizin bahçeli evinde yaşamını sürdürüyor.

Yavru köpeğin uzun süren tedavi ve ameliyat giderlerine destek olan üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ederiz.

Kanadı parçalanmış martı ameliyat oldu.Sahil kenarında, kanadı parçalanmış şekilde bulduğumuz martının ilk muayenesi İstanbul Üniversitesi, Veteriner Fakültesi'nde yapıldı. Enfekte olan kanadı için bir haftalık antibiyotik tedavisinin ardından paramparça olan kanat ampute edildi.

Tek kanatla yaşamını sürdüren yeni martımızın iştahı yerinde. Tedavi ve operasyon süreciyle ilgilenen Cerrahi Kürsüsü'nden Prof. Dr. Serhat Özsoy'a teşekkürlerimizle...

Maya'nın tedavisine başlandı.Aylardır maddî imkansızlıklar nedeniyle hastaneye götüremediğimiz Maya'nın hastane sırası nihayet geldi. Ateşi olduğu için antibiyotik tedavisine başlandı. Boğazındaki şişliğe hem ultrason ile hem de sıvı alınarak bakıldı. Dışarıdan gördüğümüz şişliğin, kistik bir oluşumdan kaynaklandığı söylendi. Aynı zamanda bölgede çeper kalınlaşması söz konusu.


Tedaviyi yürüten hekim, bu şişliğin hayatî tehlike yaratabileceğini, bu nedenle alınmasını önerdi. Sürekli tekrarlayan bu şişliğin alınması için desteğinize ihtiyacımız var.

Motosiklet kazası kurbanı yabanî kedi iyileşti.Fotoğraftaki kediye bir motosiklet çarpmış, kırılan patisi de yanlış kaynamış. Yere yan olarak basan yanlış kaynayan patisinin gitgide tahriş olması nedeniyle yoğun doku tahribatı vardı. Onu yakalamak için haftalarca uğraşmış, başarılı olamamıştık. Solunum yolu enfeksiyonunun şiddetlenmesi onu iyice güçsüz bırakmış olmalı ki nihayet onu file ile yakalamayı başardık.

Klinikte tedavi altına aldığımız yabanî kedi iyileşti ve eski sağlığına geri döndü.

Marouch'un sırası...Testislerinde şişlik olan Marouch'un muayenesinde şişliğin tümör olduğu anlaşıldı, tümörden kaynaklı olarak lökositlerinde artış gözlemlendi. Tiroid düşüklüğü ve mantar teşhisi de kondu. Muayenesini yapan hekim, kan değerleri normale döndüğünde tümörün alınmasının şart olduğunu söyledi.

0
0
0
Yorum Yaz