Felçli Çobi'yi Kaybettik.

2011-01-02 17:31:00

 

17 Aralık 2010, saat 21.30'da 10 yıllık hayat arkadaşımız felçli Çobi aniden, sessizce aramızdan ayrıldı. Üzerimize garip bir sessizlik çöktü. Onu çok özleyeceğiz.

HYHKD

Dernek başkanımız Eva Aksoy'un, Çobi ölmeden kısa bir süre önce yazdığı hikâyesi :

Çobi, mandıranın köpeğiydi. İnekleri yönetirdi. Sahipleri ilgisizdi. O süreçte inek dışkıları ve güğümlerin altında kalan sütle beslendiğini düşünüyorum.

İnekler satılınca sokağa terk edildi.

Birkaç ay sonra vuruldu, felç kaldı.

Felce sebep vücudundaki 39 saçma, 3 bilye değil, bunların dışındaki bilyelerin kemiklere çarpması sonunda ergiyerek omurlarını kaplamış olması. Ayağa kalkması mümkün değildi.

Önceleri birkaç ay idrarını tutamıyordu. Daha sonra aniden idrar yapmamaya başladı. O zamandan beri idrarını ben yaptırıyorum. 3 yıl önce veterinere kontrole götürdüğümüzde idrar kesesinde bol miktarda kum olduğu ve bir böbreğinin büzüşmüş olduğu ultrasonda görüldü. Bu yüzden çok severek içtiği sütü vermemeye başladık. (Su içmediği için mecburen süt verirdim, sulandırılmış süt vererek ve giderek süt miktarını azaltarak epey zaman sonra su içmeye başlatabildik.)

İştahı ve keyfi her zaman çok yerinde, alan koruması yapar, sineklere havlar, bir şeyler yendiğini gördüğünde ister.

Son aylarda, tedavilere rağmen, sürekli tekrarlayan idrar yollarındaki yoğun enfeksiyonla birlikte hareketini de azalttı, kilosu da arttı, sanırım felcin etkileri de gelişmeye başladı, yerinden kalkmak istemiyor. Bu durum idrarını tek başıma yaptırabilmeme engel, yanımda mutlaka birinin bulunması gerekiyor.

Şu anda tahminime göre 13 yaşında, 2 yıl daha yaşatabilirsem ne mutlu bana diyorum. 10 yıllık gündelik yaşamımın olmazsa olmazı Çobi'den ayrılmak çok ağır gelecek bana.

10 yıl önce sokakta gezerken vurulmadan önce...

Av tüfeği ve pompalıyla vurulduktan sonra...İlk aylardan bir kare... Bahçede güneşlenirken...İlk yıldan... Kedi Baltazar ile beraber.


Son zamanlarından...

0
0
0
Yorum Yaz