Diyarbakır'daki Leopar Katli Yargıda!

2014-02-13 11:34:00
İstanbul'da kurulu bulunan ve avcılık karşıtlığı başta olmak üzere 26 senedir hayvan hakları mücadelesi veren Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği'nin Diyarbakır'daki leopar katli ile ilgili yaptığı suç duyurusu kabul edildi. Leoparın katledilmesi ile ilgili olarak, şüpheliler Mahmut Kaplan ve Kasım Kaplan, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefet ettikleri gerekçesi ile Diyarbakır Çınar Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.
 
 
"434 TL para cezası ile yaban hayatı korunamaz"
 
Konu hakkında açıklama yapan ve leoparın katli ile ilgili hem idarî hem de adlî yönden soruşturma başlatılması için başvuruda bulunduğunu belirten Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği (HYHKD) yetkilileri, aslında bu adımın devlet tarafından atılması gerektiğini belirterek "Eğer biz bu olaya tepki verip hukuk mücadelesi başlatmasaydık nesli tükenmiş olan bu yaban hayvanını katledenler hakkında hiçbir adlî soruşturma yürütülmeyecekti. Nesli tükenmiş bir hayvanı vuran bu kişiler hakkında 434 TL'lik idarî para cezası dışında hiçbir yaptırım uygulanmadı. 434 TL'lik para cezası ile yaban hayatı korunamaz. Devletin görevi, avcılığı teşvik etmek ya da yaban hayvanı üretip avlaklara salmak değil, bugün sadece insan eğlencesi uğruna katledilen bu hayvanları kapsamlı strateji ve politikalarla korumak olmalı. Ancak bugüne dek maalesef devletten böyle bir adım göremedik" açıklamasında bulundu.
 
 
"Önemli olan dirisini koruyabilmek"
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun tahnit edilen leoparın başında gülerek poz vermesini de eleştiren HYHKD yetkilileri, "Önemli olan, hem ulusal hem de uluslararası mevzuata göre varoluştan gelen doğal hakları olan bu hayvanların dirisini koruyabilmek, hayvanları yaşatabilmek, yaban hayatını destekleyebilmek ancak Bakan Eroğlu, yaban hayatı konusuna o kadar sığ bir bakış açısı ile yaklaşıyor ki içi doldurulan bir hayvanın başında gülerek poz vermesi, yaşam hakkına verdiği değeri ortaya koyuyor. Doğa konusunda birincil yetkili ve sorumlu olan bir bakandan beklenmeyecek hareketler bunlar" dedi.
 
"Enerji projeleri durdurulmalı, acil önlem alınmalı"
 
Tüm Türkiye'de projeleri ve inşa çalışmaları sürmekte olan hidroelektrik, termik ve maden tetkik, sondaj çalışmaları nedeni ile yaban hayatının çok şiddetli bir şekilde tehdit altında olduğunu savunan dernek yetkilileri "Bu projelerle yaban hayvanlarının yaşam alanları gitgide daraltıldığı için hayvanlar, mecburiyetten insan yerleşimlerinin içine girebiliyor. Bölgede yeni insan ve hayvan ölümlerinin yaşanmaması için kapsamlı bir doğa ve yaban hayatı koruma politikasına ihtiyaç var. Doğayı, akarsuları, dereleri kurutup doğayı tahrip eden ve yaban hayatını ciddi derecede etkileyen bu projelerin acilen durdurulması gerek. Çok ciddi bir ekolojik tahribat var ve önlem alınmazsa ekosistem telafisi olmayacak bir şekilde zarar görecek" dedi.
 
Leoparın katli ile ilgili olarak 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefet edildiği gerekçesi ile açılan davanın ilk duruşması, 30 Nisan 2014'te Diyarbakır Çınar Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

0
0
0
Yorum Yaz