Bu işte bir 'tilki'lik var

2010-05-04 20:43:00


Dernek üyeleri, fakülte hastanesine nöbetleşe giderek ameliyat olan tilkiye yemeğini veriyordu. 30 Mart’ta sırası gelen Aksoy’un kafesinde göremediği tilki, o günden beri kayıp...
 

Hayvanseverlerin Maslak'ta ormanlık alanda bulup tedavi edilmesi için İÜ Veterinerlik Fakültesi'ne teslim ettiği yaralı tilki, 28 gün sonra sırra kadem bastı. Hayvanseverler kızgın, bir öğretim üyesiyse 'Kürkünü alıp giyecek halim yok!' diyor.

Hayvanseverlerin Maslak’ta ormanlık alanda bulduğu bir tilki tedavi edilmek üzere İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne teslim edildi. Araba çarpması sonucu yaralanan tilki tedavi altına alındı ancak 28 gün fakülte hastanesinde kaldıktan sonra, aniden sırra kadem bastı. Olayı öğrenen hayvanseverler durumu savcılığa kadar götürdü ancak tilkiden haber yok. Tedavi gördüğü klinikteki veterinerlik fakültesi öğrencileri de tilkinin çalındığını söylüyor.

Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği’nden (HYHKD) Eva Aksoy, bir arkadaşının haber vermesi üzerine Maslak’ta yol kenarında yaralı bir tilki buldu. Aksoy, yaralı hayvanı önce bir veterinere, sonra belediyeye, ardından il çevre müdürlüğüne götürdü. Ancak bir sonuç alamadı.

‘28 gün sonra kayboldu’

İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) Avcılar’daki kampüsünde bulunan Veterinerlik Fakültesi’ne başvurup yaralı tilkinin cerrahi bölümünde tedaviye alınmasını sağlayan Aksoy, “Hayvanı bulduğumuzda çok kötü durumdaydı. Çamur içindeydi. Arka ayaklarını kıpırdatamıyordu. Bizi gördüğünde ön ayaklarıyla kaçmaya çalıştı. İÜ Veterinerlik Fakültesi’nden öğretim üyesi Serhat Özsoy tilkiyi tedaviye aldı. Biz tüm masraflarını ve ihtiyaçlarını karşılayacağımızı söyledik. Özsoy önce bize felç kalır gerekçesiyle ‘Uyutalım’ dedi. Kabul etmedik, bakabileceğimizi söyledik ve tilki tedaviye alındı” diye anlatıyor.

Dernek üyeleri, tedavi süresince nöbetleşe fakülte hastanesine giderek ameliyat olan tilkiye yemeğini veriyordu. Aksoy’un sırası 30 Mart’taydı. Fakülteye gittiğinde tilkinin kafesinde olmadığını gördü: “İl Çevre Müdürlüğü’nden, ‘Tilkinin bu haliyle doğal ortamda yaşayamayacağını, yer temin edilmesini’ talep ettik, Belgrad Ormanları’nda bir yer yapılacağı söylendi. Ancak hastaneye gittiğimde tilkinin yerinde olmadığını gördüm. Kimse de nerede olduğunu bilmiyordu.”

HYHKD, Veterinerlik Fakültesi Dekanlığı’na hemen tilkinin kaybolduğunu belirten bir yazı yazarak hayvanın durumunu sordu. Dekan Prof. Dr. Halil Güneş imzalı, 7 Nisan tarihli cevap yazıda, ‘Bir inceleme komisyonu kurulduğu ve konunun araştırıldığı’ belirtildi. Dernek üyeleri, Küçükçekmece Savcılığı’na da suç duyurusunda bulundu. Savcılık dilekçesinde, ‘Veteriner Fakültesi Hastanesi Cerrahi Bölümü’ndeki kabul edilemez sorumsuzluk ve ihmal sonucunda ortadan yok edilen yatar hasta erkek tilkiyi kaçıranların/kaybedenlerin tespit edilip tilkinin ve olay faillerinin bulunması için gerekli sorgulamanın yapılması’ talep edildi.

Dilekçe İÜ Rektörlüğü’ne ve Çevre ve Orman Bakanlığı’na da gönderildi.

HYHKD, tilkinin kaybolduğunu il çevre müdürlüğüne de bildirdi. Cevap olarak veterinerlik fakültesinin tilkinin kaybolduğunu sözlü olarak bildirdiğini ancak yazılı yanıt verilmediğini kaydetti.

Fakülteye tedavi için yatırılan tilkinin akıbetini araştırmak için Radikal ekibi olarak biz de hastaneye gittik. Tilkinin tedavi altındaki bir karacayla yan yana duran kafesine baktık ancak tilki gerçekten de kayıptı! Fakültenin öğrencileri de olaydan haberdar. Hatta biri tilkinin çalındığını söylüyor.

‘Kürkünü mü giyeceğim!’

Öğrenciler ayrıca tilkinin sorumluluğunun Vahşi Yaşamı Araştırma ve Koruma Kulübü’nün (VAŞAK) kontrolünde olduğunu belirtiyor.

VAŞAK’ın Başkanı da olan öğrenci Ümit Kahraman, açıklama yapamayacağını, sorumluluğun öğretim üyelirinden Prof. Dr. Serhat Özsoy’da olduğunu söylüyor. Özsoy’sa “Kürkünü alıp giyecek halim yok, kim getirdiyse onlar çaldırmıştır!” diyerek sorularımızı cevaplamamayı tercih ediyor. Konuyu sorduğumuz İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Halil Güneş de haberin yayımlandığı saate kadar olay hakkında bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Radikal

0
0
0
Yorum Yaz