Bir Yakalama Faciası

2010-04-23 11:27:00

Hayvan koruma gruplarına aktarılan bir yakalama "faciası"ndan ve rezaletinden sizlere bahsetmek istiyoruz:

14 Şubat tarihinde Maltepe Belediyesi, şikayet üzerine Yeditepe Üniversitesi Kampüsü'nden aşağıda fotoğrafları bulunan köpeği 3 gün boyunca süren yoğun uğraşları sonucunda "yakalayarak" İBB'nin Tuzla Barınağı'na getirir. Köpek, barınağa geldikten 8 gün sonra, barınaktaki bir gönüllü, tesadüfen köpeğin gözünden fena halde kan aktığını görür ve bir başka gönüllünün yardımıyla köpek, bir veteriner kliniğine nakledilir.

14 Mart tarihinde, yani yakalanmasının üstünden 1 ay geçtikten sonra, gözü ameliyatla alınmış bir şekilde klinikten taburcu edilerek tekrar Tuzla Barınağı'na gönderilir. Ancak, 20 Nisan tarihinde tekrar kanama şikayetiyle kliniğe getirilir, fakat bu kez ense bölgesindeki bir şişlikle birlikte...

Şişliğin bulunduğu bölge traşlandığında fotoğraflarda gördüğünüz manzarayla karşılaşılır. Vücuda saplanmış bu yabancı cisim, köpek toplamada kullanılan enjektörden başka bir şey değildir.

Sokakta yürüdüğünüzü, birilerinin sizi bir yerlere şikayet ettiğini ve bu yerlerden birtakım adamların gelip sizi yakaladığını, yakalanırken uyuşturucu tüfekten çıkan kapkalın bir enjektörün gözünüzü delip göz yuvanıza saplandığını ve bu şekilde, acılar içinde, birçok haktan mahrum kalacağınız bir hapishaneye kapatıldığınızı düşünün. Ve günlerce parçalanan gözünüzden gelen kanamanın bir türlü durmadığını, göz yuvanıza saplanan enjektörün de bir ay boyunca vücudunuzun içinde, dokularınızı parçalaya parçalaya yolculuk yaptığını düşünün... Ve sizi tesadüfen gören biri olmasa, o acılara ölene kadar katlanmak zorunda kalacağınızı da unutmayın!

Sadece bir şikayet uğruna tüm bu eziyetleri çektirmenin bedeli nedir?
Tarifi imkansız bu eziyet için herhangi bir bedel  ödetilecek ya da ödenecek mi?
Yetkili makamlara soracağız ve gelecek -bizlerin aşina olduğu- cevabı sizlerle paylaşacağız.

Bunun neresi kabul edilebilir?

0
0
0
Yorum Yaz